Komputery, oprogramowanie, internet i okolice
Kategorie: Wszystkie | Aplikacje | Blog | Dev | Hacks | Linux | Subversion | Varia | gry | khoomei | książki | mjuzik
RSS

Hacks

środa, 02 listopada 2011

#WTEM! Gdy wszyscy myśleli, że blog już umarł postanowiłem coś skrobnąć. Jako, że już dawno wyszedłem z wprawy będzie krótko i treściwie.

New Google Reader restyled

Jak pewnie zauważyliście kilka dni temu Google Reader doczekał się długo oczekiwanego redesignu. O dziwo nawet mi się prawie spodobał. Prawie mi się spodobał. No właśnie... prawie... Jako, że marudzenie nic nie daje postanowiłem zakasać rękawy i zabrać sprawy we własne ręce. Tak oto powstał styl Google Reader restyled. Prezentuje się on tak:

New Google Reader restyled

Rewolucyjnych zmian nie ma. Jest on po prostu bardziej zwarty, mniej tu denerwującego marnowania miejsca. Usunąłem kilka niepotrzebnych elementów. Tu i ówdzie dokonałem drobnych, kosmetycznych zmian poprawiających czytelność. Nadal nie jestem w stu procentach zadowolony, ale jest już o wiele lepiej i można wreszcie z Google Readera normalnie korzystać. Chciałem jeszcze połączyć belkę z logo i wyszukiwaniem z belką z przyciskami, niestety jakoś mi nie chciało to działać jak należy więc olałem sprawę.

Smacznego!

20:13, kosciak1 , Hacks
Link Komentarze (14) »
sobota, 09 kwietnia 2011

Dzień jak co dzień. Włączam komputer, odpalam Vimperatora, sprawdzam pocztę, odpisuję komu trzeba, przeglądam RSSy, robię sobie prasówkę, potem praca nad różnymi projektami. Tylko jedna rzecz cały czas nie daje spokoju. Kursor myszy... Wiszący nieruchomo na środku ekranu. Krzyczący z każdą minutą coraz głośniej: "Hej! Spójrz na mnie, tu jestem! Użyj mnie wreszcie, na co czekasz?!" Po godzinie mam już dość, moja cierpliwość ma pewne granice. Sięgam w końcu po mysz tylko po to, by przesunąć kursor gdzieś na brzeg ekranu...

Unclutter - ukrywanie kursora myszy

Unclutter w akcji :)

Coraz bardziej zirytowany tą sytuacją postanowiłem działać. Po chwili googlania znalazłem rozwiązanie. Program nazywa się unclutter i robi dokładnie to czego mi potrzeba. Po określonym czasie bezczynności kursora ukrywa go z ekranu. Użytkownicy Ubuntu znajdą to narzędzie w oficjalnym repozytorium, wystarczy więc użyć apt-get install unclutter i ustawić uruchamianie ze startem systemu.

Do najważniejszych opcji należy ustawianie czasu po jakim kursor zostanie ukryty za pomocą -idle [seconds], oraz wskazanie okien, dla których kursor nigdy nie będzie ukrywany za pomocą -notname [name] i -notclass [class]. Pozostałe opcje można sprawdzić w dokumentacji, czytając man unclutter

Jak na razie jestem bardzo zadowolony i nie zauważyłem jakichś skutków ubocznych używania uncluttera. Choć podejrzewam, że w przypadku niektórych programów (na przykład gier) może wprowadzać trochę zamieszania.

14:57, kosciak1 , Hacks
Link Komentarze (5) »
czwartek, 25 listopada 2010

Zauważyłem w statystykach bloga, że od pewnego czasu pojawia się coraz więcej wejść dotyczących kalendarza. To więc chyba najwyższa pora na przygotowanie wersji na przyszły rok.

Kalendarz kompaktowy 2011

Compact calendar 2011

Jest to polska wersja Compact Calendar autorstwa Davida Seah - przetłumaczyłem co trzeba i ustawiłem daty dni wolnych od pracy w Polsce (w porównaniu z edycją dla roku 2010 pojawiło się święto Trzech Króli). Inny jest też sposób obliczania daty Wielkanocy (powinien działać zarówno w MS Excelu jak i OOo Calcu).

To co wyróżnia Kalendarz kompaktowy od zwykłych kalendarzy to sposób prezentacji. Tu w centrum uwagi jest podział na tygodnie (a nie na miesiące), co ułatwia ocenę czasu trwania wydarzeń.

Do pobrania

22:50, kosciak1 , Hacks
Link Komentarze (2) »
środa, 20 października 2010

Wydawało mi się, że wiem wszystko o zarządzaniu okienkami. Cóż... Myliłem się... Spójrzcie sami:

Belka tytułowa okna

Pewnie zastanawiacie się, co tu niby jest takiego ciekawego. W końcu to najzwyklejsze obramowanie okna - belka z ikoną programu, tytułem oraz ikonami minimalizacji, maksymalizacji i zamykania okna. No to przyjrzyjcie się raz jeszcze. Widzicie już? Może zrobię zbliżenie, żeby lepiej było widać.

Przycisk maksymalizacji okna

Tak, to przycisk maksymalizacji okna. Jeszcze niedawno myślałem, że wiem jak z niego korzystać. No bo co to niby za filozofia - klikam i maksymalizuję okno. Wszyscy to przecież wiedzą. Jednak nie wszyscy wiedzą, że to dopiero początek możliwości przycisku maksymalizacji! Kliknięcie środkowym przyciskiem maksymalizuje okno w pionie, a prawym - w poziomie. W dodatku działa to w większości menadżerów okien.

Mała rzecz, a cieszy. Szczególnie przydatne gdy nie mam uruchomionego PyWO i zmuszony jestem przestawiać i ustawić okna za pomocą myszki.

22:58, kosciak1 , Hacks
Link Komentarze (4) »
czwartek, 12 sierpnia 2010

Kilka dni temu Gmail przeszedł metamorfozę. Mi osobiście nowy wygląd bardzo przypadł do gustu. Nareszcie jest spójny z Google Calendar i Google Docs. Coś jednak nie dawało mi spokoju, nie byłem jednak pewien co. Dzisiaj mnie olśniło! Chodzi o lewą szpaltę zawierającą linki do Odebranych, Wysłanych i listy etykiet. Dawniej odnośniki były niebieskie (w dodatku podkreślone). Teraz są czarne. Bardzo czarne. Wręcz zbyt czarne dla moich oczu...

Gmail - lighter labels

Gmail - zbyt silny kontrast Gmail - jaśniejsze etykiety

Nie pozostało mi nic innego, jak tylko przygotować poprawkę. Styl Gmail - lighter labels minimalnie rozjaśnia odnośniki do etykiet. Powyżej po lewej wygląd oryginalny, po prawej po rozjaśnieniu. Różnica jest bardzo subtelna, jednak wystarczająca by zmniejszyć kontrast i uchronić oczy przed zmęczeniem.

22:03, kosciak1 , Hacks
Link Komentarze (5) »
czwartek, 29 kwietnia 2010

Wczoraj podczas czyszczenia klawiatury wpadł mi do głowy pewien genialny pomysł. Aż zacząłem się obawiać, czy nie odpadnie mi stopa (czasem tak się zdarza). Już tłumaczę o co chodzi.

Czy zastanawialiście się, który z klawiszy jest najrzadziej używany? Oczywiście nie licząc ScrollLock oraz Pause Break. Wiele osób pewnie wskaże Insert. Jest to jednak bardzo użyteczny klawisz, z którego bardzo często korzystam. Ctrl-Insert kopiuje zaznaczony tekst, a Shift-Insert wkleja. Działa to praktycznie wszędzie, również w konsoli. Nie wyobrażam sobie korzystania z klawiatury, na której Insert jest umieszczony w jakimś dziwnym miejscu (a już z kilkoma takimi się spotkałem). Jeśli więc nie Insert, to co?

A kiedy ostatnio korzystaliście z CapsLocka? Ja korzystam z niego bardzo rzadko i w sumie tylko mnie denerwuje. Zwłaszcza, że umieszczony jest w bardzo korzystnym miejscu - środkowy rząd klawiszy, praktycznie tuż pod małym palcem lewej ręki. Przecież mógłby się do czegoś przydać a nie leżeć odłogiem i tylko przeszkadzać jeśli przypadkowo się go naciśnie. Gdy to sobie uświadomiłem doznałem olśnienia, prawie jak Pomysłowy Dobromir.

Kandydat do zajęcia miejsca CapsLocka był tylko jeden - klawisz Escape. Po przesiadce na edytor Vim i Vimperatora stał się moim dobrym przyjacielem. Niestety na dzisiejszych klawiaturach nie jest on umieszczony w tak wygodnym miejscu jak na terminalu ADM-3A. Zacząłem szukać sposobu na bezbolesną zamianę. Google pokazywało jakieś rozwiązania ze skryptami w bashu i użyciem xmodmap. Na szczęście jest prostszy sposób. Wystarczy wejść do menu (System →) Preferencje → Klawiatura → Układy → Inne opcje (może się to trochę inaczej nazywać) → CapsLock key behavior i zaznaczyć Swap ESC and CapsLock. (EDIT: To oczywiście w Gnome. Kak to zrobić w KDE, czy w Windowsie niestety nie wiem. Nie powinno być jednak jakimś wielkim problemem)

Muszę przyznać, że jest to rozwiązanie niesamowicie wygodne. Koniec z sięganiem gdzieś daleko w lewy górny róg klawiatury! Jeszcze czasem z przyzwyczajenia sięgam do ESC, ale to kwestia kilku dni na przestawienie się.

17:45, kosciak1 , Hacks
Link Komentarze (12) »
czwartek, 01 kwietnia 2010

W komentarzach do wpisu o Vimperatorze jeden z czytelników zwrócił uwagę na poważny problem na jaki napotyka się każdy, kto lubi obsługiwać Firefoxa za pomocą skrótów klawiaturowych. Umieszczone na stronach obiekty flash "wykradają" obsługę klawiatury i skróty klawiaturowe przeglądarki przestają działać. By odzyskać kontrolę trzeba chwycić myszkę i kliknąć gdzieś poza flashem. Można też zasymulować taką czynność.

Skrypt Escape Flash

Jak się okazuje na Linuksie można znaleźć narzędzia rozwiązujące wszelkie problemy. Pisząc skrypt Escape Flash wykorzystałem xdotool, narzędzie pozwalające na automatyzację obsługi Xów. Za jego pomocą możemy poruszać wskaźnikiem myszy, wykonywać kliknięcia, symulować obsługę klawiatury, oraz wykonywać różne operacje na oknach i pulpitach. W użyciu jest jeszcze xwininfo z pakietu x11-utils do pobrania informacji o położeniu okna.

Najnowsza wersja skryptu dostępna jest w repozytorium, by pobrać na dysk należy kliknąć View raw file po prawej i zapisać. Teraz wystarczy nadać skryptowi prawo do uruchamiania i przypisać mu skrót klawiaturowy w systemie. Jeśli ktoś korzysta z Compiza może w Compiz Config Settings Manager wybrać General settings, następnie przejść do karty Commands i tam w sekcji Commands ustawić ścieżkę do skryptu, a w sekcji Key bindings ustawić właściwy skrót klawiaturowy.

Skrypt po wywołaniu wykonuje kliknięcie w lewym górnym rogu bieżącego okna i przywraca początkową pozycję kursora myszy.

A co z Windowsem?

W systemie Windows też nie powinno być problemu z napisaniem podobnie działającego skryptu symulującego kliknięcie w okno przeglądarki. Podejrzewam, że najprościej będzie do tego użyć AutoHotKey lub AutoIt, które dają duże możliwości automatyzowaia obsługi systemu.

15:32, kosciak1 , Hacks
Link Komentarze (1) »
piątek, 12 lutego 2010

Moje ściągawki ze skrótami klawiaturowymi dla Gmaila i Google Readera cieszą się sporym powodzeniem. Dlatego też postanowiłem przygotować wersję dla Google Buzz.

If you are English user scroll down to the end of the post for some information in your language.

Google Buzz Cheat Sheet

Google Buzz keyboard shortcuts Cheat Sheet

Do ściągnięcia w następujących formatach:

Informacje dodatkowe

Jeśli opis działania znajduje się na górze należy wcisnąć Shift. Oznaczenie "g → ?" oznacza wciśnięcie klawisza "g" a następnie klawisza odpowiadającemu danemu widokowi. Kolory odpowiadają różnym typom poleceń.

Dlaczego wybrałem język angielski? Nazwy angielskie są bardziej zwięzłe i łatwiej je zmieścić w kratce. Z ściągawek po angielsku skorzysta też więcej osób. Jeśli komuś bardzo by zależało na wersji polskiej niech pisze, może dam się przekonać.

Ściągawki publikowane są na licencji CC-BY-NC (można kopiować, rozpowszechniać oraz modyfikować pod dwoma warunkami: jedynie w celach niekomercyjnych i z uznaniem mojego autorstwa).

Jeśli gdzieś wkradł się błąd lub macie uwagi jak coś poprawić proszę pisać. Na razie w pomocy Buzza brak oficjalnej informacji o skrótach klawiaturowych. Znalazłem je podczas krótkich testów, mogą się jeszcze zmieniać (będę starał się je aktualizować).

Google Buzz Cheat Sheets - some informations in English

It should be clear whether you have to press Shift or not. The "g → ?" means that you have to press "g" and then some other key. The colours are just to categorize different types of actions.

Cheat sheets are published under Creative Commons BY-NC license. That means you can use, redistribute and modify it freely, under two conditions: it's non-commercial use and you add information about original author.

If you find any errors or have some suggestion please write. There's no official keyboard shortcut list for Buzz in the Help files, I have found these during some testing. They might change in time (I'll try to keep them up to date).

If you are interested I've created similar Gmail and Google Reader Cheat Sheets.

20:35, kosciak1 , Hacks
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 04 lutego 2010

Niedawno, podczas opracowywania wyników ankiety, miałem okazję spędzić sporo czasu pracując z arkuszem kalkulacyjnym Calc z pakietu OpenOffice.org. Niestety nie obyło się bez problemów. Sporo nerwów kosztowało mnie zmuszenie autofiltrów do poprawnego działania. Po prostu nie wszystko działa dokładnie tak jak się tego spodziewałem i trochę czasu musiałem poświęcić na zmianę przyzwyczajeń z Excela. Prawdopodobnie nie jestem jedynym, który miał lub będzie miał z tym problem, dlatego postanowiłem napisać krótki tutorial i przedstawić pokrótce jak autofiltrowanie działa i na jakie potencjalne problemy można natrafić.

Autofiltr

OpenOffice.org Calc - działanie Autofiltru

Autofiltr pozwala na wyświetlanie wybranych wierszy tabeli zawierających wybraną wartość, czy też spełniających wybrane określone ograniczenia. W powyższym przykładzie chcemy zobaczyć jedynie dane dla klienta nr 2. Należy ustawić kursor w tabeli, następnie z menu Dane wybrać pozycję Filtr i zaznaczyć Autofiltr. W nagłówkach tabeli pojawią się strzałki, za pomocą których możemy wprowadzić ograniczenia dla filtru. Aktywny filtr wyróżniony jest innym kolorem strzałki.

Sumy pośrednie

OpenOffice.org Calc - SUMY.POŚREDNIE

Jeśli chcemy dokonać obliczeń jedynie na odfiltrowanych danych nie możemy użyć normalnych funkcji SUMA, ŚREDNIA. Funkcje te dokonują obliczeń dla całej tabeli - zarówno na wierszach widocznych, jak i tych ukrytych przez autofiltr. Musimy użyć funkcji SUMY.POŚREDNIE (ang. SUBTOTAL). Pierwszy argument tej funkcji to rodzaj obliczeń jakie chcemy wykonać, drugi to zakres danych. Teraz po zmianie warunków filtru wartości obliczone za pomocą sum pośrednich automatycznie zostaną zaktualizowane.

Problemy

Jeśli to wszystko byłoby takie proste nie byłoby żadnych problemów. Te niestety mogą się pojawić.

1. Pusty wiersz pomiędzy nagłówkiem a zawartością tabeli

Jeśli wstawimy pusty wiersz pomiędzy nagłówek a dane (na przykład by przeprowadzać tam później obliczenia) OpenOffice.org Calc uzna wiersz z nagłówkiem i zawartość za dwie osobne tabele. Albo będziemy możliwość filtrowania w wierszu z nagłówkami, lecz nie będzie danych do filtrowania. Albo pierwszy wiersz danych zostanie uznany za nagłówek.

2. Pusta kolumna w środku tabeli

Podobnie jak w poprzednim przypadku - rozdzielenie danych pustą kolumną spowoduje, że dane będą traktowane jako dwie osobne tabele. By włączyć autofiltr dla całej tabeli należy ręcznie zaznaczyć całą tabelę (wraz z nagłówkami!) i dopiero wtedy włączyć autofiltr.

3. Brak pustego wiersza nad i pod tabelą

OpenOffice.org Calc - brak pustego wiersza nad tabelą

OpenOffice.org Calc potraktuje wszystkie przylegające wiersze jako część tabeli i będzie je poddawać filtrowaniu. Jeśli nie oddzielimy obliczeń od tabeli pustym wierszem zostaną one ukryte po zastosowaniu ograniczenia. Jeśli nad nagłówkiem znajduje się wiersz z opisem to właśnie ten wiersz zostanie potraktowany jako nagłówek tabeli, efekt można zobaczyć na zamieszczonym powyżej zrzucie ekranu. W takim przypadku rozwiązaniem jest tu samodzielne zaznaczenie całej tabeli (włącznie z nagłówkiem!) i dopiero wtedy włączenie autofiltru.

4. Zaznaczanie jedynie nagłówka tabeli

W poprzednim punkcie wytłuściłem słowo "całej" nie bez przyczyny. Jeśli zaznaczymy jedynie nagłówek tabeli (czy to cały wiersz z nagłówkiem, czy to ręcznie zaznaczając pierwszą komórkę nagłówka i naciskając SHIFT+END) i włączymy autofiltr pozornie wszystko działa. Filtry umieszczone są w wierszu z nagłówkami, filtrowanie działa jak należy. Co mnie jednak zaskoczyło sumy pośrednie w ten sposób włączonego autofiltru NIE są automatycznie przeliczane! Zmarnowałem sporo czasu zanim zrozumiałem w czym tkwi problem. Dlatego pamiętajcie: najbezpieczniej jest zawsze ręcznie zaznaczyć zakres całej tabeli wraz z nagłówkami by mieć 100% pewności, że filtrowane będzie to co chcemy i że wszystko będzie przeliczane automatycznie.

17:04, kosciak1 , Hacks
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 28 grudnia 2009

Ostatnio wspominałem o różnych ciekawych kalendarzach, które można sobie wydrukować. Dzisiaj, za namową jednego z blipowiczów, postanowiłem przygotować polską wersję Compact calendar.

UWAGA! jest już dostępna wersja Kalendarza kompaktowego na rok 2011!

Kalendarz kompaktowy 2010

Kalendarz kompaktowy

Przetłumaczyłem dni tygodnia, instrukcję obsługi oraz zmodyfikowałem tabelę świąt. Zawiera ona wszystkie ustawowe dni wolne od pracy. Kierowałem się spisem dni wolnych na Wikipedii. Data Wielkanocy obliczana jest za pomocą metody Gaussa dla kalendarza Gregoriańskiego (nie uwzględniałem zmian dla lat 2049 i 2076). Po zmianie daty w arkuszu "Kalendarz" wszystko, włącznie z datami świąt, powinno zostać przeliczone. Jeśli ktoś zauważy jakieś błędy proszę o kontakt.

Do pobrania:

Miłego użytkowania!

14:23, kosciak1 , Hacks
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5
Spis Treści
Kanały RSS
Add to Google
Add to Netvibes