Komputery, oprogramowanie, internet i okolice
Kategorie: Wszystkie | Aplikacje | Blog | Dev | Hacks | Linux | Subversion | Varia | gry | khoomei | książki | mjuzik
RSS

książki

środa, 28 listopada 2007


Autor: Alan Monnox
Tytuł: J2EE. Podstawy programowania aplikacji korporacyjnych (Rapid J2EE(TM) Development: An Adaptive Foundation for Enterprise Applications)

Co tu dużo mówić - kapitalna książka. Moim zdaniem lektura obowiązkowa dla (prawie) każdego programisty, a dla przyszłych i obecnych programistów platformy Java Enterprise Edition to już na pewno.
Znajdziemy w niej masę informacji o sposobach, technikach, metodykach projektowania i wytwarzania aplikacji korporacyjnych. Brzmi groźnie, ale większość informacji jest bardzo uniwersalna. Główny nacisk postawiono na metodyki zwinne (agile). Nie ma tu jednak mowy o nachalnej ewangelizacji. Raczej przedstawienie wad i zalet w porównaniu do metod klasycznych. Nawet jeśli sami nie zaczniemy wszystkich tych metod stosować przynajmniej będziemy mieli świadomość, że istnieją, dlaczego istnieją, jaki jest ich cel, jakie mają wady i zalety.
W książce znajdziemy:
 • co nieco o prototypach - ich rodzajach, kiedy są potrzebne
 • porównanie modelu kaskadowego, iteracyjnego, adaptywnego
 • porównanie RUP (Rational Unified Process) i XP (Extreme Programming jako przykład metodyki zwinnej - agile) - czyli dlaczego XP nie polega jedynie na niepisaniu dokumentacji
 • szybkie wprowadzenie do UML i narzędzi wspomagających modelowanie
 • co nieco o różnych generatorach kodu
 • wykorzystanie języków skryptowych (z kilkoma przykładami w Jython'ie)
 • o językach reguł
 • o programowaniu aspektowym i AspectJ
 • wskazówki dotyczące organizacji projektu, narzędziach wspomagających (Ant, Maven, Trac, etc)
 • troszkę o testowaniu
 • rozdział o TTD - Test Driven Development
 • opis środowiska Eclipse
 • pewnie jeszcze kilka rzeczy, które wypadły mi z głowy
Wszystko to całkiem sprawnie przetłumaczone i napisane dosyć strawnym językiem.

Link:
Info na stronie Helion.pl - http://helion.pl/ksiazki/j2rapi.htm
wtorek, 29 maja 2007


Autor: Philipa K. Dick
Tytuł: Klany księżyca Alfy

Kolejna powieść Dicka, którą mam przyjemność polecić. Powinna się spodobać osobą, które dopiero chcą zacząć podróż w Dickowski świat. Jest stosunkowo lekka, z nieźle poprowadzoną akcją i wyrazistymi postaciami. Tym razem nie ma tu czasem przyciężkawych dywagacji o istocie boskości, ciągłości czasu czy granicach rzeczywistości i iluzji. Mamy za to trochę przemyśleń o władzy jako takiej, walce o nią, o społeczeństwie i zdrowiu psychicznym. A może raczej nie zdrowiu a chorobie? No właśnie...
Klany księżyca Alfa można by uznać za thriller psychiatryczny z elementami SF. A wszystko to podlane typowo Dickowskim sosem.
poniedziałek, 07 maja 2007


Autor: Philipa K. Dick
Tytuł: Przypomnimy to panu hurtowo (obecnie pod tytułem "Impostor")

Jest to zbiór 27 wczesnych opowiadań Philipa K. Dicka wydanych w latach 1952-53. Nie ma co ukrywać - nie jest to książka dla osób, które dopiero chcą się zapoznać z twórczością Dicka. Opowiadania tu zawarte są bardzo nierówne. Wiele z nich jest, nie bójmy się tego powiedzieć, po prostu słaba. Albo może nie słaba a niedopracowana. W jednych kuleje naiwny pomysł, w innych forma, w innych narracja. Choć może właśnie to stanowi o sile tego tomu. Dzięki chronologicznemu ułożeniu opowiadań możemy obserwować jak zmieniał się styl Dicka, jak uczył się rzemiosła pisarskiego, jak dojrzewały jego pomysły.
Oczywiście jest tu kilka prawdziwych perełek. Choćby właśnie opowiadania Impostor, na którego podstawie nakręcony został niezły film. We wszystkich odnaleźć można zalążki tematów z jakie Dick będzie podejmował w swoich późniejszych pracach. Istota człowieczeństwa, Bóg i boskość, linearność czasu, postawy wobec totalitaryzmów, różnice pomiędzy rzeczywistością (jeśli istnieje) a iluzją by wymienić kilka.

niedziela, 29 kwietnia 2007


Autor: Eric Meyer
Tytuł: CSS wg Erica Meyera. Kolejna odsłona (More Eric Meyer on CSS)

Świetna książka poświęcona CSS, skierowana raczej do osób znających już podstawy HTML i CSS. Napisana dosyć lekkim, a zarazem bardzo rzeczowym stylem. Całość podzielona jest na projekty. Każdy projekt to jakiś problem do rozwiązania z jasno określonymi celami. Następnie krok po kroku Eric Meyer opisuje jak należy ten problem rozwiązać. Oraz, co może nawet ważniejsze, dlaczego użyć takiego a nie innego rozwiązania. Warto podkreślić, że projekty są bardzo życiowe - nie ma tu zbędnego teoretyzowania, jedynie czysta praktyka.

Linki:
http://more.ericmeyeroncss.com/ - strona książki, pliki do pobrania
sobota, 14 kwietnia 2007


Autor: Lawrence Sutin
Tytuł: Boża inwazje. Życie Philipa K. Dicka

Biografia jednego z najważniejszych autorów SF, który tak do końca nie chciał pisać SF. Świetnie udokumentowana (podane są relacje Dicka jak i jego otoczenia, często ze sobą sprzeczne) i opowiedziana - czyta się ją z zapartym tchem. Nie jest to budowanie pomnika kultowego pisarza, raczej ciągłe odbrązawianie pokazując, często skrywane i niewygodne fakty. Pokazując ich wpływ na twórczość oraz wpływ twórczości na życie. Bez ocen, jak najbardziej obiektywnie. Tak jak w książkach samego Dicka nie dostaniemy gotowych odpowiedzi. Raczej kilka dodatkowych pytań, które ułatwią (lub dodatkowo utrudnią) zrozumienie jego książek.

Jako bonus na końcu znajduje się wykaz (wraz ktrótkimi streszczeniami) najważniejszych pozycji z przebogatej twórczości Dicka.
czwartek, 29 marca 2007


Autor: Malaklipsa Młodszy (Greg Hill) i Omar Khayyama Ravenhurst (Kerry Thornley)
Tytuł: Principia Discordia

Hail Eris! All Hail Discordia!

Tym razem odrobinę dziwna książka. Czy raczej Książka. A w zasadzie to Księga. Święta Księga. Przynajmniej dla wyznawców Dyskordianizmu - (dez)organizacji (para)religijnej.
Ciężko stwierdzić czy Principia opisuje religię udającą żart, żart udający religię czy też żart z religii udającej żart będący religią. Jest szansa, że po przeczytaniu po raz dwudziesty trzeci wasza szyszynka zacznie działać i doznacie Iluminacji i wszystko zrozumiecie (a może nawet nawrócicie się, czy nawet założycie własny kościół dyskordiański zostając jego papieżem). Na pewno (jeśli w ogóle można w tym wypadku mówić o pewności) w sposób iście bezwstydny miesza się tu ze sobą powagę i śmieszoność ukazując w pełnej krasie śmiesznosć powagi i całą głębię powagi ukrytej w śmieszności. W końcu czego innego oczekiwać od Eris - bogini chaosu.

Hail Eris! All Hail Discordia!


PS. Jutro piątek, więc nie zapomnijcie o hot-dogach!

Linki:
http://www.joemonster.org/sp/eris/ - Principia Discordia [PL]
http://www.ology.org/principia/ - Principia Discordia [EN]
http://en.wikipedia.org/wiki/Principia_Discordia - o Principii
http://en.wikipedia.org/wiki/Discordianism - o Dyskordianiźmie
niedziela, 25 marca 2007


Autor: Philip K. Dick
Tytuł: The Divine Invasion (Boża inwazja)

Kapitalna książka znamienitego autora. Pod przykrywką science-fiction dostajemy powieść poruszającą wiele ważnych problemów: istota boskości, jaka jest rola boga, czym jest czas, rzeczywistość i iluzja, odwieczna walka dobra ze złem, sens życia, przeznaczenie... Pełna odniesień do chrześcijaństwa, judaizmu czy gnostycyzmu. Porusza i daje do myślenia. POLECAM!


Ewentualnie...


Nie trzymający się kupy pseudofilozoficzny bełkot dla pseudointeligentów. Pisany zapewne pod wpływem psychotropów przez zupełnego świra. W dodatku obrażający uczucia relgijne naśmiewając się z Boga. TRZYMAĆ SIĘ Z DALEKA!


Linki:
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Divine_Invasion
http://pl.wikipedia.org/wiki/Boża_inwazja
http://en.wikipedia.org/wiki/Philip_Dick
http://pl.wikipedia.org/wiki/Philip_Kindred_Dick
http://www.philipkdick.com/
Spis Treści
Kanały RSS
Add to Google
Add to Netvibes