Komputery, oprogramowanie, internet i okolice
Kategorie: Wszystkie | Aplikacje | Blog | Dev | Hacks | Linux | Subversion | Varia | gry | khoomei | książki | mjuzik
RSS
wtorek, 31 sierpnia 2010

Blog Day 2010

Ale ten czas leci! Już trzeci raz mam okazję włączyć się w obchody święta bloggerów. Jak rok temu i dwa lata temu w ramach Dnia Bloga wybrałem 5 blogów, które chciałbym wam polecić.

  • Internetowy Obserwator Mediów - blog Bogdana Misia, na którym niezmiernie ciekawie komentuje bieżące wydarzenia z kraju i ze świata.
  • BIZNES BEZ STRESU - blog dla tych, którzy szukają motywacji i inspiracji do działania. A w archiwach mnóstwo materiałów o GTD i ZTD.
  • pattern recognition - blog bardzo (pop)kulturalny.
  • Niebezpiecznik - blog, na którym znajdziemy wszystko na temat bezpieczeństwa komputerowo-internetowego.
  • Archeowieści - archeologicznie, naukowo i bardzo ciekawie.
  • Hungover Owls - jako bonus coś nie do końca poważnego, wręcz zupełnie niepoważnego. Fotoblog poświęcony sowom, wyjątkowo skacowanym sowom.

Przy okazji smutna refleksja... W tym roku wybór pięciu blogów (aż pięciu blogów) był dla mnie wyjątkowo trudny. Przeglądając RSSy i zakładki w poszukiwaniu czegoś ciekawego do polecenia zdałem sobie sprawę, że obecnie aktywna jest może z połowa blogów, które jeszcze niedawno czytywałem. Sporo zakończyło już swój żywot, albo już prawie nie jest aktualizowana. Część (zwłaszcza spośród blogów z dość szeroko pojętego IT) to ja przestałem czytać, gdy przerodziły się w bezduszne serwisy publikujące (najczęściej bez jakiejkolwiek weryfikacji) tłumaczenia wpisów z anglojęzycznej blogosfery.

Mam cichą nadzieję, że dzięki tegorocznemu BlogDayowi uda mi się znaleźć kilka nowych, ciekawych pozycji.

poniedziałek, 16 sierpnia 2010

Moja aplikacja Python Window Organizer (w skrócie PyWO) doczekała się nowej wersji!

Zmiany w PyWO 0.2

  • Zmiana licencji na GPLv3 - zauważyłem, że python-xlib, z którego korzystam udostępniony jest na GPLv2, więc nie pozostało nic innego jak zmienić licencję, na kompatybilną.
  • Możliwość wyłączenia poszczególnych funkcji z użyciem opcji ignore, zarówno globalnie (po umieszczeniu w sekcji [SETTINGS]), jak i dla poszczególnych sekcji definiujących siatkę.
  • Możliwość wgrania pliku z definicją siatki również z $HOME
  • Dwie nowe funkcje: Switch oraz Cycle.

Switch i Cycle

Funkcje te pozwalają na zamianę okien miejscami. Po naciśnięciu skrótu klawiaturowego (domyślnie Alt-KP_Divide i Alt-Shift-KP_Divide) wybieramy okno do zamiany. Możemy wybrać za pomocą Alt-Tab lub za pomocą myszy (aplikacja czeka na zmianę aktywnego okna). Jeśli chcemy anulować zamianę wystarczy jeszcze raz nacisnąć skrót odpowiedzialny za zamianę okien.

Switch

Zamiana okien miejscami

Następuje zamiana okien miejscami, przy czym dotychczasowe okno pozostaje aktywne.

Cycle

Zamiana zawartości okna

Następuje zamiana zawartości okien (po zamianie okien miejscami aktywne jest nowe okno, które teraz znajduje się na miejscu dotychczasowego).

17:54, kosciak1 , Dev
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 12 sierpnia 2010

Kilka dni temu Gmail przeszedł metamorfozę. Mi osobiście nowy wygląd bardzo przypadł do gustu. Nareszcie jest spójny z Google Calendar i Google Docs. Coś jednak nie dawało mi spokoju, nie byłem jednak pewien co. Dzisiaj mnie olśniło! Chodzi o lewą szpaltę zawierającą linki do Odebranych, Wysłanych i listy etykiet. Dawniej odnośniki były niebieskie (w dodatku podkreślone). Teraz są czarne. Bardzo czarne. Wręcz zbyt czarne dla moich oczu...

Gmail - lighter labels

Gmail - zbyt silny kontrast Gmail - jaśniejsze etykiety

Nie pozostało mi nic innego, jak tylko przygotować poprawkę. Styl Gmail - lighter labels minimalnie rozjaśnia odnośniki do etykiet. Powyżej po lewej wygląd oryginalny, po prawej po rozjaśnieniu. Różnica jest bardzo subtelna, jednak wystarczająca by zmniejszyć kontrast i uchronić oczy przed zmęczeniem.

22:03, kosciak1 , Hacks
Link Komentarze (5) »
środa, 11 sierpnia 2010

Dawno już tak długiej przerwy na blogu nie było... Już nawet miałem w głowie kilka pomysłów na wpisy o narzędziach ułatwiających zarządzanie oknami - Quicktile oraz wtyczkach Compiza: Grid, Put i Maximumize. Niestety stała się rzecz straszna. Zaczęły irytować mnie ich różne drobne błędy. Co gorsze, zdałem sobie sprawę, że żadna z tych aplikacji nie działa tak, jakbym chciał. Chyba już wiecie jak to się skończyło...

Python Window Organizer

W wolnym czasie, którego jak na złość za wiele nie było, zamiast pisać notki na bloga zgłębiałem tajniki EWMH, ICCM i Python X Library. Efektem tej pracy jest Python Window Organizer, w skrócie PyWO, prawdopodobnie najlepsze narzędzie wspomagające zarządzanie oknami.

Możliwości

Głównym założeniem jest umożliwienie łatwej zmiany położenia i rozmiaru okien okien z użyciem skrótów klawiaturowych (domyślnie sterowanie odbywa się z użyciem klawiatury numerycznej). Do dyspozycji mamy:

Float - przemieszczanie okien

Przemieszczanie okien

Możemy przesuwać okno w dowolnym kierunku, przyklejając je do krawędzi sąsiadujących okien.

Expand i Shrink - zmianę rozmiaru okna

Powiększanie i pomniejszanie

Możemy powiększać lub pomniejszać rozmiar okna w dowolnym kierunku, by maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce.

Put - rzucanie oknem

Rzucanie oknem

Możemy rzucić okno (bez zmiany rozmiaru) w jedną z wcześniej zdefiniowanych pozycji na ekranie.

Grid - siatka

Siatka okien

Rzucamy oknem w wybraną pozycję na ekranie jednocześnie zmieniając rozmiar okna, w efekcie uzyskując siatkę, równomiernie rozłożonych okien. Można wybrać siatkę 2x2, 3x2 (domyślna), 3x3 lub łatwo zdefiniować własne ułożenie okien. Starałem się by ta funkcja działała bardziej przewidywalnie niż odpowiedniki w Compiz Grid i Quicktile - zawsze najpierw wybierany jest największy możliwy rozmiar.

Wymagania

Potrzebny nam będzie Python w wersji 2.5 lub wyższej (nie testowałem z 3.0) i zainstalowana biblioteka Xlib (w Ubuntu wystarczy zainstalować pakiet python-xlib). No i oczywiście menadżer okien poprawnie implementujący EWMH. Z pobieżnych testów wynika, że Python Window Organizer powinien działać z większością popularnych menadżerów okien. Testowałem w Compizie, Metacity, KDE (KWin), XFCE (Xfwin), Openbox, Enlightment (e16) oraz FVWM i wydaje się działać jak należy.

Jak na razie pod Blackbox, Fluxbox, IceWM, WindowMaker, AfterStep i pekwm pojawiają się dziwne błędy wynikające z niepełnego wsparcia dla EWMH przez te menadżery okien. Jest szansa, że część z tych problemów uda się obejść, jednak niczego obiecać na razie nie mogę.

Instalacja i użytkowanie

Wystarczy pobrać archiwum ze strony projektu PyWO, rozpakować i wykonać:

./pywo.py

Ot i cała filozofia. Skonfigurować do swoich potrzeb (zmiana klawiszy, siatki) można tworząc plik ~/.pyworc - opis jego składni i dostępnych opcji znajdziecie przeglądając dołączony plik pyworc, zawierający domyślne ustawienia.

Błędy, problemy i propozycje

Nie ukrywam, że jeszcze zostało trochę do poprawienie, zoptymalizowania. Jeszcze nie wszystko jest dostatecznie przetestowane. Nie wiem jak PyWO zachowuje się przy więcej niż jednym monitorze, wiem o problemach z oknami ustawionymi by pojawiały się na wszystkich pulpitach.

Jeśli zauważycie dziwne zachowanie prosiłbym, oprócz opisu niepożądanego zachowania, o przesłanie również pliku /tmp/PyWO.log, gdzie zapisywane są informacje o działaniu programu.

Chętnie też wysłucham waszych propozycji zmian. Dopóki zapał nie opadł jest spora szansa na ich realizację. Na pewno powinienem wkrótce dopisać funkcję Undo.

Spis Treści
Kanały RSS
Add to Google
Add to Netvibes