Komputery, oprogramowanie, internet i okolice
Blog > Komentarze do wpisu

Vim - wybór schematu kolorów

Jedną z ważniejszych czynności jaką należy wykonać podczas konfiguracji edytora tekstu jest wybór odpowiedniego schematu kolorów. Dobrze dobrane kolory sprawiają, że praca nad kodem to czysta przyjemność, wszystko widać jak na dłoni, nie musimy domyślać się co jest czym. Natomiast niewłaściwe kolory to najprostsza droga do piekących oczu, bólu głowy i narastającej frustracji. Dlatego dzisiaj kilka słów o doborze schematu kolorów w vimie.

Galeria schematów kolorów

vimcolorschemetest

Domyślnie w vimie dostępnych jest kilkanaście schematów kolorów, zarówno tych jasnych, jak i ciemnych. Jeśli ktoś nie ma jakichś szczególnych wymagań powinien wybrać z tego coś dla siebie. Jeśli natomiast domyślne schematy to mało zawsze można poszukać czegoś nowego. Na stronie vim.org w dziale scripts znaleźć można ponad 400 schematów kolorów. Sporo.

By oszczędzić sobie ręcznego ściągania i testowania kolejnych schematów można skorzystać z vimcolorschemetest. Jest to galeria zawierająca wygenerowane zrzuty 428 schematów kolorów. Można przeglądać jak w danym schemacie wygląda kolorowanie kodu w językach HTML, Java, C, Perl i LaTeX. Dla ułatwienia rozdzielono schematy jasne i ciemne. Strony galerii są bardzo duże i potrafią sprawić problemy

Gdy już wybierzemy coś dla siebie wystarczy wrzucić ściągnięty schemat do katalogu ~/.vim/colors i ustawić go za pomocą :colorscheme nazwa

CSApprox

Jeśli ktoś używa gvima nie powinien mieć żadnych problemów. Natomiast jeśli ktoś woli vima w konsoli... to pewnie już się przekonał, że coś jest nie tak przeglądając domyślne schematy. Niestety większość schematów kolorów jest pisana z myślą o środowisku graficznym, a jeśli nawet są ustawione kolory dla środowiska konsolowego to raczej nie wykorzystują dostępnej palety 256 kolorów. Kolory wyglądają źle lub bardzo źle...

Rozwiązaniem problemu jest plugin CSApprox, który całkiem sprawnie znajduje odpowiedniki kolorów kolorów, by schematy na konsoli wyglądały podobnie jak w gvimie. Wystarczy ściągnąć paczkę i rozpakować w katalogu ~/.vim oraz zgodnie z instrukcją dodać dokumentację. Poniżej kilka przykładów CSApprox w akcji - po lewej gvim, po prawej na zmianę vim w 8 kolorach, 256 kolorach oraz 256 kolorach z użyciem CSApprox.

vim vs gvim - evening colorscheme
Schemat evening - w 8 kolorach nie jest tak źle, w 256 wygląda już bardzo źle.

vim vs gvim - darkblue colorscheme
Schemat darkblue - nie wygląda w konsoli źle, choć pewno nie jest ciemnoniebieski, z CSApprox trochę lepiej, ale szału nie ma.

vim vs gvim - desert colorscheme
Schemat desert - bardzo przyjemny, miły dla oka, ciemny schemat. Bez CSApprox w konsoli jest zupełnie nie do użytku.

vim vs gvim - default colorscheme

Schemat defaultowy - w przeciwieństwie do wcześniejszych najlepiej wygląda w konsoli z 256 kolorami. W gvimie kolory wydają się zbyt intensywne.

czwartek, 22 kwietnia 2010, kosciak1

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Spis Treści
Kanały RSS
Add to Google
Add to Netvibes