Komputery, oprogramowanie, internet i okolice
Blog > Komentarze do wpisu

Automatyczne rozwijanie Zagnieżdżonych etykiet w Gmailu

W zeszłym tygodniu w Laboratorium Gmail pojawiła się nowa funkcja Zagnieżdżone etykiety (Nested Labels). Pozwala ona wyświetlać etykiety w formie drzewka, upodobniając je do drzewa folderów (wcześniej podobną funkcjonalność oferował skrypt Greasemonkey Folders4Gmail). Niestety domyślnie wszystkie etykiety są zwinięte. Jeśli ktoś jak ja ma zdefiniowanych kilkadziesiąt etykiet w formie rozbudowanego drzewa to może być problemem. Dlatego mając chwilę wolnego czasu napisałem skrypt rozwijający wybrane etykiety.

Zagnieżdżone etykiety

By uruchomić tą funkcję należy wejść do Ustawień Gmaila, przejść do Laboratorium (Labs) i włączyć Zagnieżdżone etykiety (Nested Labels). Następnym krokiem jest stworzenie odpowiedniej struktury etykiet. Poszczególne poziomy drzewa rozdzielamy za pomocą /. Musimy też pamiętać o utworzeniu etykiet dla wszystkich poziomów drzewa. I tak po utworzeniu etykiet Praca, Praca/Pilne, Praca/Klienci, Praca/Klienci/Nowak, Praca/Klienci/Kowalski otrzymamy takie oto drzewko:

Gmail - zagnieżdżone etykiety

W dodatku przy dostępie za pomocą protokołu IMAP również będziemy widzieć strukturę folderow.

Gmail - auto expand Nested Labels

Skrypt Gmail - auto expand Nested Labels automatycznie rozwija wybrane elementy drzewka zakładek po uruchomieniu Gmaila. Jeśli ktoś ma kilkanaście, kilkadziesiąt etykiet tworzących rzbudowaną strukturę ten wie, że ręczne rozwijanie drzewka jest bardzo denerwujące.

Instalacja

Dla posiadaczy Firefoxa:

 1. Instalujemy Greasemonkey
 2. Wchodzimy na stronę skryptu Gmail - auto expand Nested Labels
 3. Klikamy w wielki przycisk "Install"
 4. Uruchamiamy menu NarzędziaGreasemonkeyZarządzaj skryptami, wyszukujemy na liście "Gmail - auto expand Nested Labs" i klikamy edytuj
 5. Przypisujemy zmiennej autoExpand listę etykiet, które mają być automatycznie rozwijane. Należy pamiętać o odpowiedniej wielkości liter ('praca' i 'PRACA' to nie jest to samo), etykiety nadrzędne zostaną rozwinięte automatycznie. Przykład:
  var autoExpand = ['Praca/Klienci', 'powiadomienia'];

Skrypt działa zarówno dla zwykłego Gmaila, jak i dla poczty Gmail we własnej domenie.

Posiadacze innych przeglądarek muszą poradzić sobie sami. Pod Google Chrome nie chce działać symulowania kliknięcia. Nie wiem czy to problem z nieprawidłowym eventem, czy jakiś błąd wykonywania element.dispatchEvent(evt), jeśli ktoś zna rozwiązanie niech da znać.

Changelog:

 • 0.1.1 - poprawka po dzisiejszej zmianie w Gmailu
 • 0.1 - pierwsza wersja
niedziela, 18 kwietnia 2010, kosciak1

Polecane wpisy

 • Quake MDL Loader

  Cóż... Na starość człowiek geeczeje, a do głowy przychodzą różne głupie pomysły. I tak zamiast kończyć przygotowania do wydania nowej wersji Python Window Organ

 • PIL i pango + cairo - renderowanie tekstu w Pythonie

  Niedawno poproszony zostałem o pomoc w przygotowaniu fiszek (z ang. flashcards ). Zadanie wydawałoby się proste, cóż może być trudnego w wygenerowaniu plików gr

 • Python Window Organizer - wersja 0.2

  Moja aplikacja Python Window Organizer (w skrócie PyWO ) doczekała się nowej wersji! Zmiany w PyWO 0.2 Zmiana licencji na GPLv3 - zauważyłem, że python-xlib ,

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2010/04/21 19:34:40
No w końcu, drzewko etykiet powinno być już od dawna. Akurat korzystam z jakiegoś pluginu do FF który mi takie tworzył. Ale teraz będę mógł się z tego wszędzie cieszyć.

PS. Czy jak dostanę mail do Nowaka ("Nowak (1)"), to przy zwiniętym drzewie będę widział to jako "Praca(1)" ??
-
2010/04/21 20:15:39
Pewnie to wspomniany w notce Folders4Gmail był. O ile dobrze pamiętam to pokazywał sumarycznie nieprzeczytane w podfolderach.
Mój skrypt tego nie robi. Zbyt sfrustrowany już byłem (niestety nieudaną) próbą zmuszenia go do działania w Chrome. Więc jedynie nazwa foldere zostanie wyboldowana. Może w wolnej chwili się za to wezmę, ale nie obiecuję.
Spis Treści
Kanały RSS
Add to Google
Add to Netvibes