Komputery, oprogramowanie, internet i okolice
Blog > Komentarze do wpisu

Vimperator - Firefox bez użycia myszki

Zaprawdę powiadam wam, błądzi ten, kto myszy do przeglądania stron internetowych używa. Nawróćcie się, albowiem droga do produktywności przez skróty klawiaturowe wiedzie! A każda minuta na nauce klawiszologii spędzona, po siedmiokroć zwrócona wam będzie. Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, kto głosi inaczej fałszywym jest prorokiem, który oferując pozornie proste rozwiązania na pokuszenie wiedzie.

W poszukiwaniu produktywności

Jeszcze kilka dni temu zupełnie wystarczająca była dla mnie lista skrótów klawiaturowych Firefoxa, skróty w Gmailu i Google Readerze, mój zestaw rozszerzeń i odpowiednio poukładane elementy w paskach narzędziowych. Oraz oczywiście podręczny zestaw zakładek z ustawionymi słowami kluczowymi, pozwalający na otwieranie i wyszukiwanie stron przy użyciu kilkuliterowych skrótów. Wydawało mi się, że już niczego nie da się poprawić.

Aż pewnego dnia uzmysłowiłem sobie jak często macham ręką pomiędzy myszką a klawiaturą. Każde wpisanie adresu, użycie skrótu klawiaturowego wymagającego palców obu rąk wymuszało ruch dłoni. Tak na prawdę ruch zupełnie niepotrzebny. Powiedziałem dość! Nadeszła pora na rozwiązanie naprawdę ekstremalne!

Vimperator

Vimperator

Jak sama nazwa rozszerzenia wskazuje Vimperator sprawia, że Firefox zaczyna zachowywać się jak Vim. Jeśli Vima nie znasz (a dobrze jest poznać, choćby na tyle, by wiedzieć jak go wyłączyć) pewnie zastanawiasz się co to tak na prawdę znaczy i jak Vimperator zmienia sposób użytkowania przeglądarki. A zmienia praktycznie wszystko.

 • Wygląd - po zainstalowaniu rozszerzenia znika wszystko poza paskiem kart i (odrobinę odmienionym) paskiem stanu. Zamiast menu, paska narzędzi i zakładek (możemy je odzyskać wpisując :set go+=mTB) otrzymujemy coś na kształt linii poleceń.
 • Sterowanie - od teraz wszystko robimy z użyciem klawiatury. Po stronie poruszamy się z użyciem klawiszy j, k, h, l (dół, góra, lewo, prawo), gg (przeskok na górę strony), G (przeskok na dół strony), Spacja i Shift-Spacja to przewijanie po stronie. Tak samo przełączanie pomiędzy otwartymi kartami: gt i gT, lub C-n i C-p to następna, poprzednia karta, g0 i g$ to przejście do pierwszej i ostatniej karty.
 • Modalność - Firefox zyskuje wiele trybów pracy. Normalny do poruszania się p stronie, tryb Command do wprowadzania poleceń, Insert do wypełniania formularzy, Caret - do poruszania się kursorem po stronie, Visual - do zaznaczania tekstu, by wymienić te najważniejsze
 • Nowy sposób otwierania linków - teraz wystarczy nacisnąć f lub F by włączyć tryb podpowiedzi i wpisać numer odnośnika lub zacząć wpisywać tekst opisu.
 • Dostęp do rozbudowanego pliku pomocy z użyciem komendy :home
 • Autouzupełnianie poleceń i komend - przy okazji wyświetlany jest krótki opis, nie ma więc obawy, że gdzieś się zgubimy.
 • Pełna możliwość definiowania skrótów klawiaturowych i zachowania rozszerzenia używając pliku konfiguracyjnego.
 • Spore możliwości definiowania sposobu wyświetlania.
 • Możliwość użycia pluginów rozszerzających możliwości Vimperatora.
 • Mniejsze zużycie myszki podczas przeglądania stron internetowych.

Przyznaję, że na początku można się poczuć odrobinkę zagubionym. Bez poświęcenia kilkunastu minut na przeczytanie dokumentacji się nie obejdzie. Potem trochę czasu na opanowanie podstawowych skrótów i komend oraz przygotowanie pliku konfiguracyjnego (tutaj opis mojej konfiguracji). Na pewno nie każdemu przypadnie to do gustu, co tu ukrywać, korzystanie z Vimperatora jest odrobinę hardcore'owe.

Ale naprawdę warto spróbować. To zupełnie inne podejście, otwierające oczy na wiele nowych możliwości. Jedyne do czego mogę to przyrównać to moment, gdy dowiedziałem się, że grając w Quake'a zamiast używać kursorów lepiej jest użyć klawiszy AWSD i myszki.

czwartek, 25 marca 2010, kosciak1

Polecane wpisy

 • Te przeklęte RSSy

  Niedawno wrzucałem na Buzzie linka do poniższego wykładu z TED Talks. Eli Pariser wskazuje na poważny problem jakim jest stosowanie przez serwisy takie jak Face

 • eTutor.pl, Diki.pl i... KONKURS!

  Czytając tu i ówdzie krytyczne uwagi o projektach powstałych w ramach działania 8.1 programu POIG można odnieść wrażenie, że to głównie wyrzucanie pieniędzy w b

 • O wygodzie i jej granicach słów kilka

  Od zawsze powtarzam, że to komputer jest dla człowieka, a nie człowiek dla komputera. Inaczej mówiąc psim obowiązkiem każdego programu i serwisu jest być nie ty

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Vimperator - konfiguracja i kilka trików z KosciaKowy blog
Stało się, po kilku dniach używania Vimperatora nie wyobrażam już sobie Firefoxa bez niego. To naprawdę potężne narzędzie potrafiące zastąpić wiele dotychczas używanych rozszerzeń. Dziś parę słów o konfiguracji i kilku sztuczkach, jeszcze bardziej ... »
Wysłany 2010/03/31 14:42:58
Komentarze
2010/03/25 11:55:37
Hm, z opisu, to wszystko to można mieć (ma się) w Operze bez żadnych dodatków. Niniejszy wpis otworzyłem, przeczytałem i skomentowałem, nie używając myszki. :)
-
Gość: kamil, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/03/31 20:41:26
A jak to ma się do stron we flashu? bo ja np trzymam jeszcze przyciski wstecz dalej i odśwież tylko dlatego, że skróty nie działają na stronach we flashu bo wtedy jest aktywny flashplayer a nie FX.
-
2010/03/31 20:52:36
@krasnov - właśnie zerknąłem i rzeczywiście w Operze są sporze możliwości jeśli chodzi o konfigurowanie klawiszy. Ale chyba wybierania linków jak w Vimperatorze (przycisk do hint mode i numer odnośnika) chyba nie ma. Też chyba będą problemy z dodatkowymi pluginami i rozszerzeniami.

@kamil - chodzi ci o "wykradanie" obsługi klawiszy przez obiekty flasha? Niestety nic się na to nie poradzi. Wystarczy kliknąć myszą gdziekolwiek w obrębie okna Firefoxa by odzyskać kontrolę, pasek menu nie jest więc potrzebny. W FAQ Vimperatora proponują użycie jakiegoś skryptu sumulującego kliknięcie i podpięcie go pod jakiś skrót klawiszowy w systemie. W Windowsie można by pewnie użyć AutoHotKey, pod Linuxem muszę jeszcze pomyśleć nad rozwiązaniem. Jeśli znajdę na pewno o nim na blogu napiszę.
-
Gość: kamil, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/04/04 20:34:08
kościak

No właśnie trzeba kliknąć

Sposób jest, kiedyś trafiłem na rozszerzenie które nie pozwalało na podmianę menu przez żadne wtyczki... Ale czy ja tego chcę?
-
2010/04/04 22:30:55
@kamil - we wpisie obok masz rozwiązanie działające na Linuksie.
Mam dość ograniczony dostęp do Windowsa, ale napisanie w AutoHotKey lub AutoIt odpowiednika zaprezentowanego w podlinkowanym wpisie skryptu nie powinno zająć więcej niż godzinkę.
Spis Treści
Kanały RSS
Add to Google
Add to Netvibes