Komputery, oprogramowanie, internet i okolice
Blog > Komentarze do wpisu

Pisanie bezwzrokowe na klawiaturze - kilka spostrzeżeń

Od momentu gdy postanowiłem rozpocząć naukę bezwzrokowego pisania na klawiaturze już niedługo miną 2 miesiące. Prędkość pisania zaczyna zbliżać się do 40 słów na minutę, co uważam za całkiem niezły wynik. A wiem, że może być już tylko lepiej. Pomyślałem więc, że warto napisać coś o moich spostrzeżeniach.

 • Jak najszybciej trzeba wyrobić w sobie nawyk ustawiania palców na środkowym rzędzie z palcami wskazującymi na F i J.
 • Dzięki temu szybciej przestawimy się na pisanie bezwzrokowe. Dopiero gdy zupełnie przestaniemy pisać metodą intuicyjną zaczniemy widzieć wyniki.
 • Pomaga też pisanie tekstu z zamkniętymi oczami. Dzięki temu nabierasz pewności, że jesteś w stanie pisać bezbłędnie nie patrząc na klawiaturę ani na wpisywany tekst. Pewność siebie jest tutaj kluczowa, musimy sami się przekonać, że pisanie bezwzrokowe jest proste.
 • Z początku problemy mogą sprawiać duże litery. W końcu większość ćwiczeń polega na wpisywania po prostu ciągów znaków, a tu nagle musimy stosować duże litery na początku zdań. Dlatego ważne jest by jak najszybciej zacząć pisać normalne teksty, nawet jeśli z początku będzie to bardzo czasochłonne.
 • Problematyczne są też znaki interpunkcyjne. O ile kropka czy przecinek są pod palcami to już gorzej z rzadziej używanymi - znakiem zapytania, wykrzyknikiem, a zwłaszcza z myślnikiem, nawiasami, apostrofami.
 • Nie jest łatwo przyzwyczaić się do wpisywania cyfr za pomocą normalnej klawiatury. Wcześniej po prostu przesuwałem rękę i wpisywałem z klawiatury numerycznej, teraz traciłbym na to za dużo czasu i nie byłoby to zbyt wygodne.
 • Zdecydowanie wygodniej pisze się teksty w języku angielskim. W języku polskim za dużo jest CZ, RZ, DZ. Za też dużo skakania pomiędzy wierszami tym samym palcem.
 • Gdy już poznamy układ klawiatury dość szybko przestajemy pisać pojedyncze litery a zaczynamy pisać sylabami, czy nawet słowami. Palce zaczynają "pamiętać" jak wygodnie ułożyć się podczas wpisywania określonych ciągów znaków.
 • Gdy już czujesz się w miarę pewnie i prędkość pisania jest zadowalająca po prostu zabierz się za przepisywanie tekstu. Po prostu patrz na tekst i go przepisuj. Bez niepotrzebnego zerkania na klawiaturę czy na ekran. Błędy poprawisz później. Ważne by skupić się na tekście i starać się utrzymać stały rytm pisania.
 • Rytm - czasem lepiej jest pisać trochę wolniej ale utrzymując stały rytm niż robić sprinty przy niektórych ciągach liter, a potem nerwowo zastanawiać się jak ułożyć palce przy bardziej nietypowym słowie. Prędkość przyjdzie z czasem.
 • O tym, aby od razu uczyć się pisać z polskimi znakami chyba wspominać nie muszę. Dzięki temu wbudowany słownik ortograficzny w edytorze tekstu zadziała poprawnie a chyba nikt nie chce być burakiem, który pisze z błędami. Już nie wspominając o tym, że robić komuś "łaskę" i robić komuś "laske" to dwie zupełnie różne rzeczy i raczej nie chcemy by dochodziło tu do jakichkolwiek nieporozumień.

Klawiatura

Podczas pisania bezwzrokowego klawiatura to jedna z najważniejszych rzeczy na jakie musimy zwrócić uwagę. Niewygodna klawiatura to więcej błędów, szybsze zmęczenie dłoni i niski komfort pracy.

Sam przekonałem się, że niesamowicie wygodne są klawiatury typu laptopowego. Tak, tak... Ja też jeszcze niedawno po usłyszeniu tego zdania wybuchnął bym śmiechem. A gdyby ktoś mi powiedział, że sam będę zachwalać klawiatury laptopowe mógłbym dać nawet w mordę. Ale, jak to mówią, tylko krowa zdania nie zmienia... Kupiłem klawiaturę Trust KB-1400 i jestem bardzo zadowolony.

 • Niskie klawisze wymagają mniej siły, pisze się lżej i dłonie nie męczą się tak szybko.
 • Kursory znajdują się dużo bliżej i nie trzeba aż tak mocno zmieniać pozycji prawe ręki.
 • Przyciski Del i Insert pod kciukiem to kapitalna sprawa!
 • Ułożenie klawiszy Home, PgUp, PgDn, End w pionie nie jest takim złym rozwiązaniem jak mogłoby się wydawać
 • A teraz chyba największa zaleta tej klawiatury - krótka spacja i prawy przycisk Alt pod klawiszem M a nie jak w normalnych klawiaturach pod >. Daje to niesamowitą wygodę pisania polskich znaków. Nareszcie nie muszę w nienaturalny sposób podwijać kciuka!

Niestety klawiatura ma też kilka wad

 • Krótki BackSpace - czasem mi się zdarza przez pomyłkę nacisnąć klawisz Home lub =
 • Brak odstępów pomiędzy grupami klawiszy funkcyjnych, trzeba czasem trochę się naszukać F5
 • Jasno świecące, niebieskie diody NumLocka, CapsLocka i ScrollLocka

Nadal jednak nie wyobrażam sobie używania klawiatury bez osobnej klawiatury numerycznej.

niedziela, 21 czerwca 2009, kosciak1

Polecane wpisy

 • Te przeklęte RSSy

  Niedawno wrzucałem na Buzzie linka do poniższego wykładu z TED Talks. Eli Pariser wskazuje na poważny problem jakim jest stosowanie przez serwisy takie jak Face

 • eTutor.pl, Diki.pl i... KONKURS!

  Czytając tu i ówdzie krytyczne uwagi o projektach powstałych w ramach działania 8.1 programu POIG można odnieść wrażenie, że to głównie wyrzucanie pieniędzy w b

 • O wygodzie i jej granicach słów kilka

  Od zawsze powtarzam, że to komputer jest dla człowieka, a nie człowiek dla komputera. Inaczej mówiąc psim obowiązkiem każdego programu i serwisu jest być nie ty

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2009/06/21 17:41:24
Akurat rada, aby nie patrzeć ekran w trakcie pisania jest bardzo niedobra - ekran jest naszym głównym źródłem feedbacku nt. tego, co robimy. Poza tym, normalne korzystanie z komputera wymaga patrzenia na ekran. Chyba, oczywiście, że planujesz głównie zajmować się przepisywaniem z papieru, ale to chyba nie jest typowe zastosowanie komputera :)
-
2009/06/21 17:52:57
Nie mówię, by cały czas nie patrzeć.
Bardziej jako rodzaj ćwiczenia by przekonać się, że rzeczywiście można bezwzrokowo. Na początku potwornie kusi by zerkać na klawiaturę, wydaje się że bez tego się nie da. A po krótkim pisaniu z zamkniętymi oczami (gdzie siłą rzeczy na klawiaturę nie patrzymy) przekonujemy się, że jednak się da i to całkiem sprawnie. A jeśli akurat mamy coś do przepisania to już wiemy, że nie musimy przeskakiwać wzrokiem kartka - ekran, cały czas sprawdzając czy piszemy poprawnie, tylko patrzymy w tekst i po prostu piszemy.
-
Gość: demikaze, *.swidnica.mm.pl
2009/06/21 21:54:12
Jakiego programu używasz do nauki? Próbowałeś kilku? Czym był podyktowany wybór tego a nie innego?
-
2009/06/21 22:01:00
Zapraszam do jednego z wcześniejszych wpisów: kosciak.blox.pl/2009/03/Nauka-bezwzrokowego-pisania-na-klawiaturze-nie.html gdzie napisałem co nieco o narzędziach do nauki pisania bezwzrokowego dostępnych na Linuksie.
W sumie głównie używałem Addictive Typing Lessons bo jako rozszerzenie Firefoxa jest zawsze pod ręką i podoba mi się idea krótkich ćwiczeń z losowymi ciągami znaków lub słowami. Drugi w kolejności jest gtypist, potem trochę TypeRacera
Niedawno znalazłem jeszcze online'owy kurs TypingWeb - wygląda ciekawie ale za wiele nie używałem.
-
Gość: Mateusz, 77.236.14.*
2009/07/25 02:26:24
Witam!

Ja również od jakiegoś czasu uczę się pisać bezwzrokowo.
1. Mam drobny problem związany z wyborem przypisania palców do klawiszy.
Otóż w materiałach i kursach można spotkać co najmniej dwie wersje ustawienia palców przy wpisywaniu liczb: albo palec mały obsługuje 1 i 2 (i `) albo za '2' odpowiedzialny jest serdeczny - co skutkuje 'przesunieciem' całego rzędu. Czy masz jakieś spostrzeżenia na ten temat?
2. Polecasz klawiaturę Trust KB-1400. Czy korzystasz z vim'a? tak mały klawisz ESC wygląda niepokojąco.. ;)

-
2009/07/25 21:38:34
@Mateusz
1) Spostrzeżeń niestety nie mam. W sumie liczb aż tyle się nie wpisuje pisząc normalne teksty i nie przykładałem do tego aż takiej wagi by nauczyć się je wpisywać "prawidłowo". Jakoś palce same wybierają właściwy przycisk w większości wypadków. A jeśli ma do wpisania więcej liczb to mimo wszystko wygodniej przesunąć dłoń i użyć klawiatury numerycznej.
2) Do vima cały czas się przymierzam. Przeraża mnie potwornie stroma krzywa uczenia się i potrzeba przestawienia sposobu myślenia. Szacuję, że potrzebowałby około miesiąca by móc w miarę wydajnie zacząć z niego korzystać a nie mam tyle czasu na eksperymenty... A klawisz ESC jest skrajny więc raczej nie ma problemu by w niego trafić, większym problemem na tej klawiaturze jest Backspace.
Spis Treści
Kanały RSS
Add to Google
Add to Netvibes